Okul

Allah’ın Yarattıklarını Sevdiğini Gösteren Örnekler

Allah rahmetini tüm canlılar üzerinde göstermiştir. Yer yüzünde bulunan tüm canlı ve cansız her şey sonsuz kudretince yaratılmıştır. Hayat verilen canların hepsi Allah’ın rahmetince olmuştur. İnsanlar yaratılmış başı boş bırakılmış ve Peygamberler gönderilmiştir. İnsanlara yol gösteren Peygamberler yaratıcıları olan Allah’ı anlatarak doğru yolu göstermiştir. Kendisine ibadet etmeleri için daima yardımcı olmuştur. Kutsal kitaplar gönderilerek insanlara yol gösterilmiştir. Yanlış yaptıkları zaman tövbe ederek hatalarından geri dönmesini istemiştir.

Akıl, nimet ve düşünme yeteneği ile yaşama gücü sağlamıştır. Dünyada en yüce varlık olarak yaratılmıştır. Yaşamlarını sürdürmeleri için onlara hayvanları göndermiştir. Toprağa can vererek ekilen ekimlerin ürün vermesidir. Allah her yerde merhametini gösterir. Yaşamamız için gerekli her şeyi bize sunmuştur. Doğa kendi kendini geliştirerek insanların tahribinden korunmuştur.

Allah yarattığı her canlıyı sever. Bir annenin yavrusunu şefkatle kucakladığı gibi sever. Allah kullarını yaratırken sonsuz merhamet vermiştir. Annelerin kalbindeki evlat sevgisi Allah’ın kul sevgisinin yanında yok denecek kadar azdır

Kur’an-ı Kerim’den kesit;

“(Ey peygamber) De ki: Eğer Allah’ı seviyorsanız bana uyunuz ki Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Allah son derece bağışlayıcı ve esirgeyicidir.” (Al-i İmran 31)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu