Okul

Yan Sanayi ve Orijinal Arasındaki Fark Nedir

Yan sanayi ürün bir malı ana yüklenicinin (üretici) izni olarak veya olmadan bir şekilde üretilmesi olayıdır. Genellikle otomotiv sanayinde karşılaşırız bu ayrımla. Otomobil firmaları bazı parçaları üretim kolaylığı, kalite, üretim maliyetleri gibi sebeplerden dolayı başka firmalara yaptırabilirler ve bu firmalardan yedek parça da üretmeleri istenebilir. Fakat otomobil üreticisi ve anlaşmalı firmalardan bağımsız olarak bazı parçaları üreten firmalarda yok değildir. Bunların ürettiği ürünler genelde kalitesiz olurlar. Kalitesiz olma sebepleri arasında güvenliğe verilmeyen önem, teknik eksiklik, malzeme kalitesi, garanti gibi konular yer alıyor. Genelde fiyat uygunluğu açısından bu ürünler tercih edilseler de bazen ihtiyaca yönelik talepler söz konusu olduğu için tercih edilirler.

Yan sanayi ürünlerin en belirgin özellikleri malzeme kalitesidir aldığınız parçanın genellikle istenilen malzeme kalitesini vermediğini hissedersiniz. Bu firmalar üretim maliyetini düşürmek için daha düşük maliyetlere sahip malzemeleri seçerler ve bu minvalde ekseriyetle üründen tam verim alamaz bir süre sonra şikayetçi olmaya başlarsınız. Ayıca teknik özellikler bakımından genellikle tam bir facia niteliği taşıyabilirler ki bu da can ve mal güvenliğinizi etkileyebilir.

Yine bir diğer husus olan garanti de ha keza mühimdir. Alınan parçanın hangi durumlarda değiştirileceği gibi soruların sonucunda bir sorumluluk kabul etmem tavrı ile karşılaşabilirsiniz. Tüm bunların dışında uçuk arkadaşlar araçlardan üstün performans talep ederler. Araçlarındaki parçaların gösterdiği performansı beğenmedikleri için daha iyisi ile değiştirmek isterler. Bu tarz parça üreten firmalar zaten kullanıcıya yönelik çalışır ve feed backlere gereken önemi verirler. Sizi yarı yolda bırakmak istemezler.

Tabi yan sanayiye yönelmemizi etkileyen en önemli faktör fiyat. Sizin için önem taşıyan durumlarda yan sanayi ürünleri tercih etmemenizi tavsiye ederiz. Tüm bu hususlar dikkatle incelendiği takdirde yan sanayi ve orijinal arasındaki farkı anlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu