Okul

Alp Dağları Hakkında Kısa Bilgi

Orta Avrupa’da yer alıp büyük dağlar silsilesindedir. Alpler dünyaca ünlü dağlar sıralaması olup yüksekliğinden dolayı yılın çoğu zamanını karlı geçirir. Avusturya’nın büyük kısmını kapsayarak, Almanya2nın güneyinde yer alır. Konum olarak 44°-48° kuzey enlemleri ve 5°-18° doğu boylamları arasında bulunur.

Oluşumu 65 milyon yıl öncesine kadar dayanmaktadır. İspanya, Fas ve Endonezya’ya kadar uzanan dağ dizilerinin biçimlendiği dönemin kalıntısıdır. Tepeleri buzul ve ırmaklarla kapı olan dağlardan şelaleler yer almaktadır. Karların erimesi sonucunda kıyılarından temiz su kaynakları oluşur. Yüksek vadilerde bulunan kalın kar örtüsüne benzer katmanlar oluşup buza dönüşmüştür. Zamanla eriyerek belli bir boyuta ulaşmıştır. Altında oluşan tehlikeli yarık ve buzullar görülmüştür.

En büyük dağ sıralamasına sahip olan Alplerin yüksekliği 4.810m rakıma sahiptir. Kapladığı alan 298.128 km². En yüksek noktası Mont Blanc’dır. Alp dağları Fransa, Avusturya, Slovenya, Lihtenştayn, İtalya, Almanya, İsviçre ülkelerinin sınırları içinde yer alıyor. Başta geçit olarak kullanılan yerler Splügen Pass, Stelvio Geçidi, Jungfraujoch.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu