Okul

Alternatif Enerji Kaynakları Nelerdir

Enerji kaynaklarımız yenilenebilir ve fosil yakıt olmak üzere ikiye ayrılır. İnsanlığın elde ettiği iki tür yakıt enerji ihtiyacımızı karşılamaktadır. Gelişen bilim ve teknoloji enerjiye olan ihtiyacı her geçen gün arttırmıştır. Enerji kaynaklarından daha çok yararlanmak için ağırlıklı olarak teknoloji o yönde gelişme göstermiştir. Dünya nüfusunun artması ve enerjiye olan ihtiyacın her geçen gün artması bunun göstergesidir.

Yenilenebilir enerji kaynaklarımız alternatif enerji kaynaklarıdır. Doğa dostu olduğu kadar temiz enerjidir. Sınırsız şekilde üretilebilir ve tükenmemektedir. Yenilenebilir enerji kaynaklarından ne kadar faydalanırsak dünyamızı o kadar korumuş ve sahiplenmiş oluruz. Alternatif enerji kaynakları her zaman daha verimli ve uzun zamanda tasarruf sağlayan yöntemdir.

Alternatif enerji kaynakları şunlardır;

Rüzgar enerjisi: Hava akımının tribünlerini döndürmesi sonucunda jeneratörde elektrik üretimi yapılarak dağıtılmaktadır.

Güneş enerjisi: Güneşten gelen ısı ve ışıktan yararlanılarak elektrik ve ısı enerjisi elde edilmektedir.

Jeotermal enerji: Yeraltı su kaynaklarının magma tabakasının sıcaklığı sonucunda elde edilen sıcak suyla birlikte ısı ve elektrik enerjisi üretilmektedir.

Nükleer enerji: Atomların çekirdeğinin parçalanması sonucunda ortaya çıkan devasa ısı kaynağı enerjiye dönüştürülür.

Ülkemizde henüz enerji çalışmaları yeni yeni yapılmaktadır. Enerji ihtiyacımızı %70’lik kısmını dışarıdan ithal etmekteyiz. Hidroelektrik santralleri enerji ihtiyacını karşılamakta yetersiz kaldığından ithal edilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu