Okul

Altın Pas Tutmaz Atasözünün Anlamı

Atalarımızın söylediği sözlerden ders çıkarmalıyız. Bunlar arasında şerefli insanlara kimsenin leke süremeyeceğini anlatan atasözü “altın pas tutmaz” olmaktadır. Bizde bildiğimiz üzere altın asla pas tutmayacağı gibi toplumdaki insanların tarif edilişini anlatmaktadır. Bir insan altın gibi parlak ve başarılı olabilir ama onlar zamanla pas tutmayacağını herkes bilir. Altın parıldar ve değerli olduğu gibi işinin ehli olan bir insanda aynı böyledir. Kötü kişilerden uzak durarak kendi düşüncelerini onlara sunarlar. Tutumlu davranışları sayesinde toplumun sevgisini ve değerini kazanırlar.

Altın pas tutmaz sözünden anlayacağımız başarılı ve parlak insanların asla başkalarının sözleri doğrultusunda kendilerinin lekelenmeyeceğidir. Diğer bir şekilde bir işin ehli olan insanın daha sonra bu işi unutmayarak görevini yerine getirmesidir. Onları tanıyan insanlar işlerinde ne kadar iyi olduklarını bilirler. Zaman geçse dahi bunları bilirler ve bildikleri gibi hareket ederek toplumdaki bütün insanlara yardımcı olurlar. Bir insanın ulaştığı ve geldiği yer oldukça önemlidir.

Çevrede söylenen sözlere asla kulak asmayacaklarını bilerek altına toz kondurmazlar. Altının pas tutmayacağını bu şekilde öğrenerek hayatımıza yön belirleriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu