Bilimin Hayatımızdaki Yeri ve Önemi

Bilim insan hayatının gerçekçiliğini ortaya koymuştur. Kanıtlanmış her türlü bilim alanına girerek kabul edilmektedir. İnsanların çok daha refah ve gelişmiş bir şekilde yaşamalarına imkan tanımaktadır. 17. yüzyıl başlarında İngiliz düşünür Bacon’i tarafından “bilgi güç kaynağıdır” diyerek bilimin önemini vurgulamıştır. Bilim ve teknoloji insanların kalkınması için en önemli unsurlardan olduğu kabul edilmektedir.

Eskiden insanlar bilime yeterince önem vermemiştir. İlerlemeler sağlanmadığı gibi çalışmaları altın ve yükte değerli olan eşyalar elde etmekti. İnsan hayatı için çalışmalar yapılmadığı gibi yüzlerce yıl olduğu yerde saymıştır. Bilimin gelişmesi 18. yüzyıl ile başlayarak bilim insanları artık insanlar için bir şeyler yapabileceğini gördü. Yapılan icatlar ve araştırmalar sayesinde 20. yüzyılda insanlık hiç olmadığı kadar ilerlemiştir.

Bilim ve teknolojinin birlikle ilerlemesi sağlandı. İnsanlar sistemli ve düzenli çalışmanın verimlerini almıştır. İnsanlara uzak görünen mesafeleri ortadan kaldırarak gerçekleşmeyecek olanları gerçekleştirdiler. İnsanlar uzay araştırmalarını dahi yaparak adeta bilgi ve teknoloji çağına giriş sağlamıştır. İnsanların uzaktan haberleşme imkanı tanıyan çeşitli teknikler sayesinde istedikleri noktalara ulaşımları sağlandı. Kitle iletişim araçlarının gelişimi sayesinde dünyanın öbür ucundaki insanlar dahi birbirleri ile iletişim kurdular. Araştırmalarını mesafeler olmasına rağmen birlikte sürdürerek önemli buluşlar sayesinde bilime katkı sağlamışlardır. Fransız devrimi sonucunda artık makineleşme ve elektriğin gücü sayesinde üretilecek olan bir çok icat üretilmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz