Okul

Anadolu’nun Türkleşmesi Deyince Ne Anlıyorsunuz

Anadolu’nun Türkleşmesi Malazgirt savaşının kazanılmasından itibaren başlamıştır. Türkler Anadolu topraklarını yurt edinmeye başladıkları ve zamanla yurt edinilmiştir. Anadolu’ya bir çok iz bırakarak Türkleşmesindeki en etkin rolü üstlenmişlerdir. Kültürel değerler, diller, gelenek ve görenekler ve yaşam biçimleri Türkleşmesini sağlamıştır.

Türkler, 1071 yılında Malazgirt savaşının yaşanması Anadolu’nun kapılarını açar. Bizans imparatorluğunun gücü zayıflamış olmasından Türklere karşı koyamaz. Türk boyları Anadolu topraklarına herhangi bir kuvvetle karşılamadan yer edinir. Yerleşmeye başlar zamanla topraklarda hakimiyet kurar. Malazgirt savaşı Türk tarihi için bir dönüm noktasıdır.

Türklerin Anadolu’nun kapısını açılmasını sağlayan savaş aynı zamanda Türk boylarının birleşerek kuvvetlenmesine sağlamıştır. Vatan topraklarını Türkleşmesini sağlarken beraberinde birlikte bir kuvvet elde etmiştir. Güçlenme ve yaygınlaşma süreci hızlanarak Anadolu topraklarında söz sahibi olmuştur. Anadolu’nun Türkleşmesindeki en büyük etkidir. Bizans imparatorluğunun zayıflaması, Türk boylarının gelişerek güçlenmesine etki sağlamıştır. Alp Arslan, Türk ordusunun başında bulunan komutan olmaktaydı. Türk boylarının Anadolu topraklarında özgür şekilde genişleyerek güçlenmesini sağlamıştır. Anadolu’nun fethinde özellikle Melikşah, Selçuklu hanedanından Süleyman Şah gibi isimler önemli komutanlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu