Okul

İznik’in Uzun Süre Fethedilememesinin Nedeni Ne Olabilir

Türk milleti tarih sahnesinde uzun yıllar boyunca yer edinmiştir. Bağımsızlığına düşkün olan Türkler, sahip oldukları bağımsızlığını korumak için mücadele vermiş savaş içinde olmuştur. Başta batı bir çok yere fetihler düzenleyerek vatan topraklarını korumuş, genişletmiş onlara sahip çıkmıştır. İznik’in fethedilme süreci çok uzun sürmüştür.

Osmanlı devleti kurulmadan önce ilk Osmanlı beyliği olarak faaliyetlerde bulunmaktaydı. Anadolu Selçuklu devletince desteklenen beylik bölgedeki hakimiyette oldukça etkiliydi. Anadolu Selçuklu devletinin yıkılmasından sonra Türk beylikleri Osmanlı beyliğinin altında toplanmıştır. Bizans İmparatorluğu’nun sınırına gelen Osmanlı beyliği, Bizans için tehdit unsuru olarak görülmüştür. Selçukluların yıkılmasıyla birlikte güçlenen Osmanlı beyliği zaman içinde Bizans topraklarına akınlar düzenleyerek hakimiyeti sağlama çabasına girmiştir.

Devlet konumuna ulaşan Osmanlı beyliği, stratejik yollar izleyerek bölgedeki illerde hakimiyet kurmuştur. Akınlar düzenlediği yerleri kendi topraklarına katmasında etkili olmuştur. İznik’in Bizanslılar tarafından daha sıkı korunuyor olması hemen fethedilmesine engel olmuştur. Düzenlenen akınların yetersiz kalması zamanın uzamasına sebep olmuştur. Hristiyan topluluğu için önemli yere sahip olan iznik şehri dört tarafından kalelerle korunmaktadır. Son derece korunaklı şehrin fethi uzun yıllar sürmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu