Okul

Anadolu’ya Bir Çok Uygarlığın Gelip Yerleşmesinin Sebebi Neler Olabilir

Anadolu toprakları tarih boyunca medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Anadolu toprakları verimli olmaları insanları buraya çekmiştir. Tarih kitaplarında Anadolu toprakları Medeniyetlerin beşiği olarak görülmüştür. Anadolu topraklarında bir çok medeniyet kurulmuş, yıkılmış ve hakimiyet sağlamıştır. Bir çok medeniyet bu topraklarında gelişimlerini sağlamıştır.

Anadolu topraklarının göç alma nedenlerinin başında ticaret yollarının buralardan geçmiş olmalarıdır. Ekonomik olarak gelişme sağlanabilmesi için Anadolu topraklarında hakimiyet sağlanması gerekir. Dolayısıyla en eski medeniyetler dahi Anadolu topraklarında siyasi varlıklarını sürdürmüştür. Tarım faaliyetleri açısından önemli topraklara sahip olması, iklim şartlarının elverişliliği önemli yer olduğunu göstermektedir. Dolayısıyla tüm medeniyetler bu topraklar üzerinde siyasi güç elde etmek için savaşlara katılmıştır. Tarımcılık ve hayvancılığa elverişli olmasının yanı sıra dağlık alanlar dış tehditlere karşı doğal savunma olmaktadır.

Verimli toprakların yanı sıra bölgede hayvan çeşitliliği gözlemlenmiştir. Avcılık ve toplayıcılık yapan insanların dağlık bölgelerde yaşamlarını sürdürmektedir. Anadolu’da bu faaliyetlerin devamlılığı için çalışmalar sürdürüldü.

Anadolu’da tarımcılık yoğun olarak yapılmaktaydı. Verimli topraklarda yılda en az bir kere olmak üzere üç kere mahsul alınmaktadır. Medeniyetlerin beşiği olması teknolojik gelişmelerin ilk bu topraklarda yaşandıklarını göstermektedir. İnsanlar hayvanları evcilleştirerek medeniyetlere örnek olmuştur. Paranın icat edildiği, yazının ilk bulunduğu topraklar olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu