Okul

Anne Baba ve Büyüklerimize Saygımızı Nasıl Göstermeliyiz

Bizi dünyaya getiren ve dinen evlat olarak annemizin ve babamızın yeri ayrıdır. Ah lafını işittirmemek isteklerini yerine getirmemiz gerekmektedir. En büyük vazifelerimizden biri yaşlandıkları zaman bizimde onlara bakarak ilgilenmemiz gerektiğidir. Annemiz, babamızın yanı sıra büyüklerimize karşı da saygılı olmalıyız. Hiçbir karşılık beklemeden ilgilenmeli sahip çıkmalıyız. İhtiyaçları varsa onları gidermek için elimizden geleni yapmamız gerekir. Bizlere dürüst olmayı öğretir, iyiyi kötüyü birbirinden ayırt etmemizde en büyük yardımcımız olur.

Dinimiz anne ve babalarımıza karşı saygısızlık yapmamızı yasaklamıştır. Allah’ın emirlerinden biri anne ve babamıza iyi davranmamızdır. Onlardan biri ya da her ikisine senin yanında yaşlanırsa eğer cenneti müjdelediğidir. Ne olursa olsun Of! Bile deme onları azarlama her ikisine de güzel söz söylemelisin. Büyüklerimiz bize yol gösteren bilgili insanlar olduğundan dolayı hürmet göstermeliyiz, onları hayal kırıklığına uğratmamalı ne olursa olsun saygımızda kusur etmemeliyiz.

Anne ve babamıza iyi davranmalıyız. Gönülleri kırmamalı, onları hoşnut etmeliyiz davranışlarımızla hoşnut tutmalıyız. Ellerini öpüp hayır dualarını alırsak eğer cennetin kapıları aralanır. Bize manevi olarakta büyük destek verir kendimizi iyi hissederiz. Anne ve babalarımıza karşı yapacağımız her davranış bizi rahat, huzurlu mutlu hissettirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu