Okul

Kesin Olarak Bilinmeyen Bir Konuda Olumsuz Yorum Yapmanın Sakıncaları Neler Olabilir

Bilmediğimiz konular hakkında yorum yapmak onun daha yanlış anlaşılması, birbirleri ile karışarak sorunların ortaya çıkmasına sebep olur. Kıskançlık, sevgisizlik, kin, düşman gibi duyguları ortaya çıkartır. İnsanlara yanlış bilgi verilmesi aynı zamanda onları galeyana getirdiğinden dolayı sorunlar kendisini daha yoğun gösterir. İnsanlar arasında anlaşmazlıklar çıkarak sorun yaşamaları kaçınılmaz hale gelirler.

İslam dininde Peygamber Efendimiz “zandan çok sakınınız” diyerek uzak durmamız gerektiğini anlatmıştır. İnsanları bilmeden tanımadan haklarında yorum yapmak onları zan altında bıraktığı gibi zor durumda kalmalarına sebep olur. Kesin bir bilgiye sahip olunmadığı sürece Müslüman biri kardeşinin hareketini en iyi şekilde yorumlaması gerekir. Kötü zan insanları zor durumda bıraktığı gibi canlarını sıkar.

İslam dininin verdiği öğütler güzel ahlaklı, hoşgörülü, saygılı olmamızı etkiler. Kesin bilgiye sahip olmadan bir kişi hakkında konuşulmayacağı gibi dikkatli olunması gerektiğidir. İnsanlar davranışlarını şekillendirerek düzeltmesi gerektiği bir gerçektir. İyi niyetli olarak değerlendirerek çalışmaları o şekilde devam ettirilmelidir. Zan altında kalmak istemediğimiz gibi bir başkasını da zan altında bırakmamalıyız. Bilmeden etmeden konuşmak zarardan başka bir şey getirmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu