Okul

Anne ve Babanız Nelere Para Harcayacaklarını Nasıl Belirliyorlar

Anne ve babamız kazandığı parayı eve getirerek masanın üstüne koyarlar. Evin temel ihtiyaçlarını belirler onlar için gider listesi oluşturulur. Ardından ihtiyaç ve istekler olarak harcamalar yapılır. Örneğin ayakkabı yırtıldıysa onun yerine yenisi alınabilir gibi acil olanlara öncelik verilir. En başta faturalar ödenir, evin temel ihtiyaçları giderilir. Giderlerimiz karşılandıktan sonra isteklerimiz doğrultusunda uygun olanlar harcanır. Önceden belirlenen yerlere ödemeler yapılarak bütçemiz kontrol altında tutulur.

Harçlıklar ve isteklerin karşılanmasıyla birlikte kalan para yatırım olarak kullanılabilir. İhtiyaçlarımızı karşılamış oluruz, kazandığımız parayı bütçemize harcarız. Giderlerimizden sonra kötü günler için yastık altına para koyulur. Ekonomik olarak kendi ayaklarımızın üstünde kalırız. Ebeveynler daima tasarruflu olur, çocukların geleceklerini düşünerek harcamalarını yapar. Kendi isteklerinden fedakarlık ederek bizim ihtiyaçlarımızın karşılanması için çabalarlar. Annelerimiz mutfak giderlerinden elinden geldiğince kısmaya çalışarak bize yardımcı olmaktadır. Gerektiğinde işimiz görülsün diye bize harçlık verdikleri dahi olur. Giderlerimizin belirlenerek karşılanmasın da ailemizin katkısı oldukça çoktur. Bugün istediklerimize sahipsek ailemizin bize olan desteği sayesinde olmaktadır.

Anne ve babalarımız ev bütçesini kısmak ve kontrol altında tutmakla yükümlüdür. Gelir ve gider tablosu oluşturarak israftan kaçınarak tutumlu davranırlar. Elimizdeki parayı en doğru nasıl değerlendirileceğini düşünerek hareket ederler. Bütçe kontrol altında tutulmaz ise açık verilerek sıkıntılı günler yaşarız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu