Okul

Ülkenizin Sizin İçin Neden Özel Bir Yer Olduğunu Yazınız

Ülkemizin bizim için değerini gurbete gitmeden anlamamız neredeyse mümkün değildir. Yabancı ülkelerde, tanımadığımız insanların yanında kendimizi huzursuz hissederiz. Aynı dili konuşuyor olsak dahi kendi ülkemizin insanını ararız. İster istemez güvenli bir ortam olmadığını, bize sahip çıkacak kimsenin olmadığını düşünmeye başlarız. Her insanın ülkesi kendisine göre odlukça özeldir. Askerlik için Kıbrıs’a giden insanlarımız oradan dönmek için can atarlar. Yaşam şartları, farklı kültürlere alışkın olmadığımızdan dolayı kendimizi tuhaf hissederiz.

Doğup büyüdüğümüz topraklarda huzurla yaşamak isteriz. Kendimizi rahat hissettiğimiz gibi misafirperver, hoşgörülü insanlarımızla beraber oluruz. Çevremizde arkadaşlarımız, dostlarımız, sevdiklerimiz bize güven verir. Yabancı yerlerde hiç hissedemeyeceğimiz şeylerdir. Gidecek bir yerimiz olmadığı gibi bizim için özel olan evimizden de uzak oluruz. Kendi ülkemizde gezer, dolaşır, rahatça hareket ederiz. Yaşadığımız topraklara ait olduğumuzdan dolayı kendimizi dışarı da rahatsız ve sıkıntı da hissederiz. Mutlu olmak için yaşadığımız topraklarda olmamız yetiyor dahi.

Gurbette yaşayan insanlarımız ülkemize dönmek için hasret içinde kalmakta. Vatan topraklarına tekrar ayak basacakları günü beklerler. Uzakta tanımadıkları yerlerde yaşadıkları zaman boyunca hep hasret kalırlar. Ezan sesini duymayı, doğu büyüdükleri topraklarda örf ve adetleri, gelenek ve görenekleri, kültürümüzü benimserler. Bizim için ülkemizin her yeri özeldir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu