Okul

Antik Yunanda Yapılan Olimpiyatların Amaçları Nelerdir

Eldeki verilere göre Antik Yunan Dönemi’ nde Olimpiyat Oyunları ilk olarak M.Ö 776 yılında başlamaktadır. Verilerin bu tarihi vermelerine karşın yapılan araştırmalar sonucunda Antik Yunan Dönemi’nde bu oyunların çok daha geç dönemlerde oynandığı bilinmektedir. Ayrıca Yunanlılardan önce Antik Ortadoğu devletleri tarafından M.Ö 5000 yıllarında bu oyunlar zaten oynanmaktaydı.

Bilindiği üzere diğer birçok devlet gibi Yunan devletinde de din hayatın merkezindeydi. Tanrılara çeşitli ayinler, törenler düzenlenmekte ve sunular yapılmaktaydı. Bu oyunların ilk ve temel amacı tanrıları mutlu etme düşüncesidir. Bu oyunlar çeşitli tanrılar, özellikle de “Tanrıların Babası” olarak adlandırılan baş tanrı Zeus adına düzenlenirdi. Yarışlara başlanılmadan önce Zeus adına sunu yapılmaktaydı. Tüm yarışmalar onun adına yapılmaktaydı.

Bu amacın dışında, özellikle M.Ö 8.yy’da barışı sağlamak amacıyla da düzenlenir olmuştu. Yarışmaların yapılacağı sitede oyunların başlangıç ve bitiş tarihleri süresince ateşkes ilan edilirdi, şehre kimse silahlı giremezdi oyunlara katılacak kişiler silahlarından arınarak şehre girerdi. Bu özelliğiyle Olimpiyat Oyunları barışa, şehrin huzuru ve güvenliğine de hizmet etmekteydi.

Bir başka amaç ise popülerlikti. Olimpiyat Oyunları’ na ev sahipliği yapan şehir büyük bir saygınlık kazanmakta ve politik olarak da diğer devletlerden üstün hale gelmekteydi. Bu özellikler Antik Yunan şehirlerinin oyunlara ev sahipliği yapabilmek için mücadele etmelerine neden olmuştur.

Oyunlarının oynandığı şehir ekonomik olarak da devlet hazinesine katkı sağlamaktaydı, binlerce turistten binlerce gelir elde edilir bu gelirler de şehrin gelişmesini sağlar. Sonuç olarak Yunanlılar ilk başlarda bu oyunlarını tanrılarını memnun etmek amacıyla, daha sonraları siyasi barışı sağlamak amacıyla ve şehirlerine popülerlik kazanmak, ekonomik anlamda gelişmek için düzenlemişlerdir M.Ö 776′ da oynanmaya başlanan, günümüzde de halen popülerliğini koruyan bu oyunlar daha sonraları ilginin artması nedeniyle yavaş yavaş geliştirilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu