Okul

Anne Baba Hakkı İle İlgili Kompozisyon

Bizi dünyaya getiren annemiz, hayatımız boyunca ayakta durmamızı sağlayan babamız. Fani dünyada hakkı ödenmeyecek iki insan varsa onlar anne ve babalarımızdır. Ailemizi oluşturan anne ve babamız hayatın her alanında bize destek çıkar. Engelleri aşmamızdaki en büyük destekçimizdir. Anneler yavrularını 9 ay 10 gün boyunca karnında taşıyarak en büyük fedakarlığı yapar. Bir canlı dünyaya getirirler, canlarından bir parçadır. Annelik iç güdüsü her zaman çok yukarılarda olur.

Anne ve baba hakkı dinimizde de olduğu gibi en önemli haklardan biridir. İyi bir aile çocuğun eğitim ve öğretim hayatında önemli rol sahibidir. Paha biçilmez değerler aileden gelir. Annenin, evladı için yapmayacağı fedakarlık olmaz. İnsanlar birlik ve beraberlik içinde yaşamayı ailelerinden öğrenir. Bir baba evladı için bütün fedakarlıkları yapar. Anne ve baba hakkı asla dünya hayatında ödenmez. İslam dininde Anne ve babaya verilen değer çok yüksektir. Aile hakkında bir çok ayet Kuranı Kerim de bulunmaktadır. Ailemiz bize en başta sevgiyi, saygıyı, hoşgörüyü, merhamet duygusunu ve güzel düşünmeyi öğretir. Anne ve babaya öf bile denilmeyeceğini anlatır.

Hak, gün geldiğinde ahirette hesaplaşmaya bırakılır. Anne ve babamızın rızasını almadan cennete giremeyeceğimiz gibidir. Ne yaparsak yapalım hakları asla ödenmez. Bir gün anne ve baba olunduğunda ne kadar büyük olduğu anlaşılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu