Okul

Apartmanda Ortak Kullanım Alanları

Kat mülkiyeti olarak insanlara sunulan apartmanlar ortak alanlar kanunlar tarafından belirlenmiş noktalardan oluşmaktadır. Apartman dairelerinde kat sahibi olan okuyucularımızın bilgi sahbi olması gereken noktaları olşturmaktadır. Kat mülkiyeti kanunun 4. maddesine göre APartman Yönetim Planında ortak yer tespiti yapılamsı mümkündür.

Apartmanlarda ortak yerler nereler?
– Temel ve ana duvarlar taşıyıcı sistem olduğundan dolayı ortak sistemin parçasıdır. Ortak sayılacağından dolayı oluşabilecek zarar, kayıp ve yıkım ortak hareket sonucunda olmalıdır. Giriş yapısı, antreler, merdiven, asansör, sahanlıklar, koridor, tuvalet, lavabolar, kapıcı dairesi ve odaları, çamaşırlık, kömürlük, garaj, elektrik su ve gaz saatinin korunması ortak sorumlulukta olmaktadır.

– Her katın kendi kanalizasyonları, çöp kanalları, su, gaz, elektrik, telefon, radyo, televizyon için kullanılan ortak yerler.

– Çatılar, bacalar, dam terasları, yağmur olukları, yangın merdivenleri.

Apartmanda ortak yapılan yerler ve eşyaların değerlendirilmesi. Ortak yerlerin kullanımları. Kat mülkiyeti kanununa göre 19’uncu maddesinde düzenlenmiştir.

Çatı: Ortak yer olarak görülen çatıdan sızan suyun katlara vereceği zarardan diğer kat sahipleri sorumlu olacağıdır. Bu nedenle çatının tamiri ve çatıdan su sızması sonucunda bölümlere eşyalarda zarar olması durumunda arsa sahibi, kat sahiplerinden masrafın bölünerek ödenmesi istenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu