Okul

Aptala Malum Olur Atasözünün Anlamı

Aptal (abdal; ermiş yada manevi sırları bilen dervişler) malum olur atasözünde anlaşılacağı gibi kişiler bir konu üzerinde daha önce bilgi sahibi olur yada doğrusunu bilirler. Abdallar keramet gösterip önceden olayları bilebilirler. İnsanların aklının ermediği yerlerde onların akılları ve sırları erer. Gezginci dervişler olup bir hırka ve lokma ile yaşamlarına devam ederler. Kendi işine yarışmaz dünyalık hususlarda fikir beyan etmezlerdir. Abdal sıfatı günümüzde olumsuz olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bön bön bakan veya saf birisi için abdal’ın kullanımı “aptal” şeklinde olmuştur.

Olaylar karşısında insanların düşünce ve yaratılış şekilleri hep değişiklik gösterebilir. Bir olay üzerinde herkes yorumda bulunabilir ama birisi vardır ki saf ama onun söylediği gibi çıkar. Abdal derviş, ermiş anlamında kullanılıyor.

Saf insanların olaylar üzerinde isabetli görüşleri ile birlikte alay etme öğrenme durumlarıdır. Genelde olayları herkes bilmez ama onlarınki doğru olur. Kırk yılda bir kendilerine gelen haber ile isabetli fikirlerini belirterek yorumlarını ortaya atarlar. Günümüzde bu tür insanlar çok olur söyledikleri yerli yerinde olması onlara halk arasında “aptala malum olur” sözünün kullanılmasına neden olmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu