Okul

Her Güzelin Bir Kusuru Vardır Atasözünün Anlamı

Her iyi ve güzel bir şeyin elbet bildiğimiz kusuru vardır. Hayatımızda yapılan hiç bir şey dört dörtlük olmadığını bilmeliyiz. Hataları ve yanlışları olduğunu bilerek kabul edeceksek kabul etmeliyiz. Sevdiğimiz ve başarılı gördüğümüz her şey gözümüze güzel gözükür ama aslında kusurlarını görmezlikten geliriz.

Atalarımız baktığımız ve gördüğümüz her şeyin kusursuz olduğunu düşünmememiz gerektiği için böyle söz söylemişlerdir. Zamanla onun hatalarını gözümüzde belirtiriz. Kişiler daha sonra kusurları yüzünden yargılanması doğru davranış olmayacaktır. Onların kabahat ve suçları gözümüzden güzelliklerinin düşmesine sebep olur. Aslında görmek istediklerimizi görürüz, en başta güzel geldiğinden dolayı güzel görürken daha sonra kötü görebiliriz.

Kişileri kusurları yüzünden yargılamaktan daima kaçınmamız gerekmektedir. Onları oldukları gibi kabul etmeliyiz. Atalarımız bunun dışında “ayıpsız yar arayan yarsız kalır” sözünde de kusur hakkında bilgi vermiştir. İnsanlar hatalı olabilir veya hoşunuza gitmeyen davranışları ama kusursuz aramak adeta samanlıkta iğne aramaya başlar. Bugün yeteri kadar tanımasak bile daha sonra nasıl tanıyacağımızı bilemeliyiz. Huylarını, kusurlarını tanıdıktan sonra daha iyi anlarız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu