Okul

Arabaların Lastiklerine Kışın Neden Zincir Takılır

İnsanlar tekerleği icat ettikten sonra onu araçlarda kullanabileceklerini düşünerek otomobilleri tasarlamışlardır. Petrol benzeri maddeler sayesinde motorlar çalışarak tekerlek üzerinde hareket kazanmıştır. Dayanıklı lastikler icat edilerek aracın yere tutumunu güçlendirmiştir.

Bir çok lastik türü bulunur. Yazın ve kışın kullanılan lastik türevleri farklı oluyor. Hava basınçları önemli olup yere tutuşları da farklıdır. Kışın kullanılan lastikler yere daha sıkın tutunarak aracın kaymasını önlemektedir. Soğuğa karşı dayanıklı olması da ekstradan güç katıyor. Araba ağırlığına bağlı lastiklerin hava basıncı, yanak genişlikleri, jant boyunun doğruluğu ve yol tutuşları önemlidir. Güvenlik yolculuklar için dengenin sağlanmış olması gerekiyor.

Lastikle yaz ve kış olarak ayrılır. Araçlarda mevsimsel lastikler kullanılmaktadır. Yaz, kış ve dört mevsim burada geçer.

Özellikle kış aylarında buzlanma, yoğun kardan dolayı lastiklerin türleri önemlidir. Kar lastiği bulunmayan araç kullanmak zorunda kalabilirsiniz, zincir takmak ise lastiklerin kaymasını önler. Olası kazaların önüne geçerek güvenli yolculuk için önlem sayılır.

Buzlu zemin lastiklerin yere sürtünmesini azaltacağından dolayı kaymasını önlemek için zincir takılır. Lastiğin direncini arttırdığı gibi sürtünme kuvvetini yükseltir. Yoğun kar yağışı olan bölgelerde lastiklerin kayması önlenerek güvenli yolculuk yapılır. Riskin olduğu yolculuklarda kar lastiğimiz yoksa kar zinciri kullanabiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu