Okul

Arkadaşlarımızla Selamlaşırken Hangi İfadeleri Kullanırız?

Arkadaş edinmek sosyalleşmemizi sağlar. Toplum içinde rol üstlenerek toplumun parçası haline gelebiliriz. İnsanların toplum içinde kurdukları arkadaşlıklar birlik ve beraberliği pekiştirir. Barışın ve huzurun olduğu ortamda insanlar birbirine güler yüzle yaklaşır. Sorunların aşılmasında yardım eli uzatmaktan geri kalmazlar. Arkadaşlıklar yakın ilişkiler kurmamız için önemlidir. Duygu ve düşüncelerimizi paylaşıp insanları anlayabileceğimiz duygulardır.

Günlük hayatımızda arkadaşlarımızla selamlaşırken, Selamün Aleyküm, Merhaba, Naber, Nasılsın, Kardeşim gibi ifadeler kullanırız. Arkadaşlarımız ile selamlaşarak diyalogu başlatırız. İlişkilerimizi tazeler arkadaş olduğumuzu hatırlatırız. Çevremizden birini gördüğümüzde değer verdiğimiz biriyse mutlaka selamlaşarak sevgimizi sunarız. Arkadaşlıklar bir günde kazanılmadığı gibi değerini kaybetmeden bağlar taze tutulmalıdır. İyi davranmalı, yalnız kaldıklarında destek olunmalıdır.

Güvenilir arkadaş edinmek zor olduğundan arkadaşlarımıza sırtımızı dönmemeliyiz. Yeri geldiğinde birbirimize destek olursak eğer engelleri aşarak yolumuza devam ederiz. Birlik ve beraberlik arkadaşlık duygularını geliştirir. Gün içinde karşılaştığımızda görmezlikten gelmek umursamamak ile eşdeğerdir. Zor günümüzde bu tür davranışlar hoş karşılanmayacaktır. Karşılaştığımızda güler yüzlü bir şekilde tebessüm edilmelidir. Sosyal ihtiyaç olduğundan yanımızda görebileceğimiz değerli insanlardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu