Okul

Arkadaşlık İle İlgili Deyimler

İçinde arkadaşlık değerlerini sözünü taşıyan deyimler ve açıklamalarını sizlerle paylaşacağız.

Arkadaş değil, arka taşı: Arkadaş dediğin yeri geldi mi gelebilecek zararlardan korur. Farkımızda olmadan arkamızdan gelebilecek zarar varsa onları önler.

Aralarından su sızmamak: Birbirleri ile yakın olup her şeyi birbirleriyle paylaşan insanlar için kullanılan tabirdir. Hep birlikte hareket edip aralarından su sızmayacak kadar yakın olduklarını vurgularlar.

Arası açılmak: Arkadaşlıklarının zarar görmesi sonucunda yakınlıkları zarar görerek artık eskisi kadar yakın olmamak, birbirleri ile daha fazla zaman geçirmemek.

Büyükle büyük, küçükle küçük olmak: Her yaş grubundaki insanın anlayacağı dilde konuşulması gerekir. Anlamayacağı bir dilde konuşmanın bir faydası yoktur.

Canciğer olmak: Arkadaşı ile fazlasıyla yakın olup insanın paylaştığı değerlerdir. Örneğin canı ile ciğerinin kendisine yakın olduğu kadar ifade edilmiştir.

Dostlar başına: İnsanın başına gelen güzel şeyleri aynı şekilde dostlarının başına da gelmesini dilemektir.

Bir dostluk kaldı: Geçmişe dair bir şeyler kalmadığı zaman insanın en güzel şekilde dostluğu ifade etmesidir.

Dost tutmak: Erkek veya kadın kişiyi evlilik dışı olmak kaydıyla kendisine dost tutması.

Dosta düşmana karşı: Başına gelenlerden dolayı dosta üzüntü vermemek, düşmanı da sevindirmemek için kullanılan tabirdir.

Düğün aşıyla dost ağırlanmaz: Misafir ağırlanacağı zaman güzel şekilde karşılanması gerekmektedir. Özel bir şeyler hazırlayarak öyle evde ağırlanabilir.

İyi gün dostu olmak: İyi günümüzde yanımızda olup diğer zamanlarda yanımızda olmamasıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu