Okul

Ulema Sistemi Nedir

İslam dininin hakim olduğu ülkelerde Kuran ve hadislerin açıklanması, yorumlanmasında görevli olan din alimlerine ulema adı verilmiştir. Ulemalar kurandaki bilgilere açıklama yaparak insanların öğrenmesine yardımcı olur. Söylenmek istenilenleri daha açık şekilde söyleyerek uyulacak kurallarında bilinmesi sağlanmaktaydı. Başta ulemalar saraylara tahsil edilerek öğrenimleri kolaylaştırılmıştır.

Uzun yıllar ulema sistemi aktif olarak görülerek zaman içinde medreselerde görev yapan kişiler noktasına gelmiştir. Şeyhülislam, müftü ve kadı gibi görevliler ulama sınıfından çıkmaya başlamıştır. Zaman içinde gelişmesi ulema sisteminin toplumda önemli yere ulaşması sağlandı. Aktifliği 17. yüzyıla kadar devam ederek ortadan kaldırıldı.

Ulema sisteminin parçası olan kişilerin çocukları olması durumunda onlara “beşik uleması” adı verilirdi. Zaman içine eğitilerek babasının yerine ulemalığa devam etmekteydi. Bir çeşit ayrıcalık tanınması olmuştur.

18. yüzyılda ulema sistemi yeniliklere karşı çıkan topluluk haline geldi. Cumhuriyetin ilanı ile yeniliklere karşı çıkan ulema sistemi ortadan kaldırılarak diyanet işleri başkanlığı kurulmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu