Dini BilgilerOkul

Armageddon Nedir?

Armageddon, İbranice “Megiddo Dağı” anlamına gelerek inanışlara göre dünyada yaşanacak son savaş anlamına gelmektedir. Dünyanın son bulacağı savaşta milletler nükleer silahlar kullanarak insanlığın sonu gelecektir. Büyük nükleer savaş olarak insanların yaşayacağı felaket olarak görülür. Radyasyon oranı fazla olarak, dünyan sonunu getirecek önemli savaş olmaktadır. Bir başka inanışlara göre Armageddon ise Mesihe karşı yapılacak savaş olarak biliniyor. Milletler birleşerek Mesihe karşı yaptığı nükleer savaş olmaktadır. Mesih’e karşı insanların savaştığı zaman tanrı tarafından desteklenerek yok edileceklerdir.

Armageddon, İslam dinin de olduğu gibi Hıristiyanlar içinde önemlidir. Kıyamet öncesinde yaşanacak savaştır. Mesih ile Deccal arasında olan büyük savaş beklenir. Hz. İsa gökten gelerek Deccal ve ordularına karşı mücadele edecektir. Tanrının yardımı ile savaşı kazanıp insanlar özgürlüklerine ulaşır.

İslam dininde Kur’an-ı Kerim’de Armageddon ile ilgili herhangi bir şey paylaşılmamıştır. Kıyamete az vakit kala büyük savaşlar olacağı yer alır. Hadislerde de anlatıldığı gibi Deccal yeryüzüne inerek fitne, fesat ortaya çıkararak insanları kötülüklere yönlendirecektir. Yaratıklar ortaya çıkarak dünyanın etrafında dolaşarak kendisine yandaş arayacak, bu günlerde Hz. İsa tekrar gökten inerek Deccal ile savaşarak yok edecektir.

İslamiyet’in kıyamet alametleri
Deccal ortaya çıkacak, insanları kötülüklere sevk edecektir.
Dünya 40 gün boyunca dumanlarla kaplı olacak.
Güneş batıda doğacak.
İsa-Mesih yeryüzüne inerek Deccalı öldürecek.
Yecuc, Mecuc milletleri ortaya çıkacak.
Yeryüzünde 3 büyük deprem yapılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu