Okul

Siesta Nedir? Tarihçesi

İspanyolların sömürge dönmelerine Güne Amerika üzerinde kurduğu hakimiyet ile ortaya çıkan alışkanlık olmuştur. İspanyol adetlerinden olup, günümüze kadar ulaşan siesta insanlar için dinlenme vakti olarak bilinir. Öğle vaktinde insanların dinlenmesi, küçükte olsa şekerleme yapma durumlarına denir.

İspanyollar ve Güney Amerika ülkelerine gittiğiniz zaman öğle vaktinde, dükkanların kapalı olduğuna şahit olabilirsiniz. Adetlerinden dolayı dinlenmek için siesta yaparlar. Latin Amerika ülkelerinde yaygınlaşan adetlerden olup insanların öğle vakti sıcaklarında dinlenmek için yaptıkları uykudur. Yüksek sıcaklarda insanlar çalışamadıkları, rehavet oluşmasını önlemek ve gölge alanlar bulunarak dinlenmelidir.

İspanyol ve Latin toplumlarında daha çok siesta yapıldığına şahit olabilirsiniz. Özel sektör, devlet memurları öğle vaktinde dinlenmek ve tatil yapmaları için kullanılan kelimelerdendir. Çalışanların nüfusunu azaltmak, insanların dinlenmek ve giderlerini azaltmak için yapılan işlerdendir. Günümüzde Latin Amerika ve İspanyollara özgü alışkanlık olmayarak yaygınlaşmış durumdadır. İnsanların öğle vaktinde kısa süreli uyumaları siesta olarak nitelendirilmektedir.

Maddi durumu iyi olmayan kişilerin, sıcaklardan kendilerini korumak için öğle sıcaklarında uyguladıkları durumdur. Kendilerini dinlendirdikleri gibi öğle sıcaklarından korunurlar. Çalışan kesimler için işe geç başlama zamanlarıdır. Kişi devlet ve özel kurumlarda görevli olmasına rağmen siesta yapılır. Öğle vaktinden sonra işlerin geç yapılması halka özgür durumlardandır. Meksikalı insanların ilk olarak uyguladıkları bilinir. Çizgi karakterlere dahi özgü davranışları öğle vaktinde şapkaları ile kenarda köşede uyudukları görülür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu