Sorular Cevaplar

Armut Dibine Düşer Ne Demek

Armut dibine düşer sözcüğünün anlamına dair sizlere bilgi vereceğiz. Anlamını öğrenerek günlük hayatta nerede kullanılır öğrenir, kompozisyon çalışmanızı yapabilirsiniz.

Her insan doğduğu anne ve babanın özelliklerini genler yoluyla ve örnek alarak üzerinde taşır. İnsanların yüz siması, fiziksel özellikleri, konuşması, mimikleri babalarına yahut dedelerine benzetilir. Sık duyduğumuz “babasına ne kadarda benziyor” diyerek yorumlanır. Kim kimin evladı tanımamıza imkan sağlamaktadır. Bir insanın huyu özellikleri çocuklarına geçer. Babalarını model alan kişi benzerlikleri yönüyle babasına benzediğini göstermektedir. Anne ve babalarını kendisine model olarak görürler. Büyüme ve gelişme evresinde kendisini görmektedir. Örneğin öğretmen bir annenin çocuğu okulu sever. Bir insan ailesinden farklı özelliklere sahip olması pek mümkün olmaz. Genellikle benzerlik gösterir kendisini tanıtır.

Zaman zaman ailesinin sahip olmadığı özellikler çocuklarda görülebilir. Babalarının yolundan gitseler dahi yaşadıkları çevreden etkilenerek farklılık yaşanır. Büyüklerimiz ailesinden birine benzeyen kişiler için “armut dibine düşer” sözünü kullanmışlardır. Anlatılmak istenilen benzerlik yönleri olmaktadır. Evlatlar babasına benzer özellik bakımından büyükleri kendilerine örnek alırlar.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu