Okul

Artemis Tapınağı Hakkında Bilgi

Tanrıça Artemis’e ithaf edilmek üzere yapılmış tapınaktır. M.Ö. 550 yıllarında yapımı tamamlanır. Tamamen mermerlerden inşa edilerek dünyanın yedi harikasından birisidir. Tapınaktan günümüze iki mermer parçası kalmıştır. Lidya Kralı Kroisos tarafından 120 yıllık projesinin eseri olmuştur.

Artemis; Ay tanrıçası olup Titan Selene’in yerini ala Apollon’un kardeşidir. Bakire avcısı Yunan tanrıçasıdır. Mısır tanrıları gibi vücudu altın kaplıdır. Çok göğüslü tanrıça (37 adet) görkemli heykelleri yapılmıştır. Paraların üzerine basılan simgesinde kolları birbirlerine geçen yılanlardan oluşmaktaydı.

Tapınağın mimarisi
A evresi olarak tapınaktan önce M.Ö.7 yüzyılda yapılan sunak olmuştur. B evresi üzerine yapılarak tapınak haline getirildi. Yangından sonra C evresi restorasyon olarak yapılmıştır. Tapınak baştan sona mermerden yapılmıştır. İçinde bir çok sanat eseri barındırılmış ünlü heykeltıraşlar tarafından altın ve gümüş kolonlarla restorasyon edilmiştir.

Pliny ayrıca, Mausolos’un mozolesi üzerinde de çalışan Scopas’ın tapınağın kolonlarındaki kabartmaları oyduğunu söyler.
Atinalı Athenagoras, Efes’teki baş Artemis heykelinin yaratıcısı olarak Daedalus’un öğrencisi Endoeus ‘un ismini vermiştir.

Tapınağın özellikleri;
Tamamen mermerden yapılmıştır.
Dönemin yetenekli heykeltıraşları tarafından yapıldı.
90 metre yüksekliği, 45 metre genişliği vardı.
100 kadar sütundan oluşmuştur.
Tapınağın dışı çarşı olarak kullanılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu