Okul

Toplumların Göç Etmelerinde Ne Gibi Faktörler Etkilidir

Geçmişten günümüze toplumların çeşitli etkenlerden etkilenerek göç etmişlerdir. Günümüze halen bu tür gibi sorunlar devam etmektedir. Karşılaştıkları zorluklar ve sıkıntılar toplumların yaşadığı bölgede daha fazla yaşamayacağı düşüncesine sebep olarak kendilerine yeni yurt arama çabasına girerler. Sayıları birden çok olup bir toplumu temsil ediyorsa göç etmeleri durumunda toplumsal göç yaşanır.

Toplumların göç etmelerinin sebepleri;
Bölgesel olarak yaşamlarını devam ettirebilmek için ekonomik faaliyetlerin yetersiz kalması. İnsanların tarım, hayvancılık ve ticaret gibi uğraşlar dışında gelir elde edemediği gibi ihtiyaçlarını karşılayamadıklarından olmuştur. Kıtlık, çölleşme, verimsiz topraklardan dolayı göç ihtiyacı doğurmuştur.

İklim koşullarının sert olması toplumların tarım ve hayvancılık gibi gelir kaynaklarını kısıtlamasından dolayı daha uygun toprak aramak için göç yaşanmıştır. Toplumlar kendi ihtiyacını kendi karşılayamadığı yerleri sorunlu olarak bakarak burada yaşam alanları kurmazlar. İş imkanı, gelir elde edebileceği yerler tercihleri olmuştur.

Dış baskılar, iç savaş, insanların haklarını hiçe sayan yönetim biçimlerinden dolayı can güvenliklerinin olmadığı yerleri terk ederek kendilerine yeni yurt arayışı içinde olarak göç etmişlerdir.

Günümüzün Suriye’sinde yaşanan olaylardan dolayı toplumsal göç yaşanmıştır. Milyonlarca insan anavatanlarını terk ederek Türkiye’ye göç edip burada yaşamlarına devam etmeye çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu