Okul

Askerliğin Bir Vatan Hizmeti Veya Vatan Borcu Olması Sözünden Neler Anlıyorsunuz

Ülkemiz düşman devletlerinin saldırısından sonra bugünkü Türkiye Cumhuriyeti haline gelebilmek için atalarımız büyük bedeller ödemiştir. Vatanımıza karşı her Türk vatandaşının yerine getirmekle yükümlü olduğu görev ve ödevleri vardır.

Türk milleti vatanımızın uğruna büyük mücadeleler vererek sayısız şehitler vermiştir. Çanakkale Zaferinde o kadar gencecik atalarımız düşünmeden cepheye koşmuş, önce vatan demişlerdir. Ülkemizin her karış toprağı şehit kanı ile kullanmıştır. Bayrağımızı al rengi şehitlerimizin kanını simgelemektedir. Ayrıca İstiklal Marşımız ’da da bu büyük onurlu mücadeleyi en güzel şekilde Mehmet Akif Ersoy anlatmıştır. Bu vatan uğruna canını kanını, oğlunu şehit vermiş insanlara karşı tabi ki de birincil görevimiz askerlik görevidir. Askerlik görevi her 18 yaşını doldurmuş Türk gencinin gönüllü olarak yapmakla yükümlü görevidir. Bu güzel vatanımızı hain ve düşmanlara karşı korunması ordunun görevidir. Ordu bu görevini askeri güç ile sağlamaktadır. Ordumuz Osmanlı Döneminde kurulmuş yüzyıllara dayalı disiplinli ve sürekli gelişip modernize edilmiştir.

Cumhuriyeti’mizin 93. yılını kutladığımız şu günlerde ülkemizin güvenini ve refahını sağlamak için ülkesine sadık askeri güce ihtiyacı vardır. Bu yüzden askerlik görevi kutsaldır ve her Türk gencinin gönüllü olarak seve seve yerine getirmesi gereken vatan borcudur. Zaten askerlik görevi anayasada kanun ve yasalarla zorunlu hale getirilmiştir. Ama zaten büyük zorluklar ile kazanılmış bu güzel vatanımızın koruyup egemenliğini ilelebet sağlaması için Türk askeri bu görevini seve seve yapmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu