Okul

Astronomi İle Uğraşan Bilim Adamları ve Hayatları

Astronomi alanında Türk ve yabancı bilim adamları önemli çalışmalar gerçekleştirdiler. Dönemin uzay bilimi olarak bilinen astronomi de yenilikler beraberinde gelmiştir. Ünlü astronomicilerin isimleri ve hayatları konusunda bilgiye ulaşacağız.

Galileo: 15 Şubat 1564 yılında İtalya’da dünyaya geldi. İtalyan fizikçi, matematikçi, gökbilimci ve filozoftur. Astronomiye olan ilgisi her zaman olmuştur. İlk önce hayatına tıp eğitimi ile başlayıp devamında matematik, felsefeye doğru yönelmiştir. 25 yaşında profesör olan Galileo kısa zaman içinde deneylere başlayarak araştırmalara yöneldi. Basit bir teleskop yapımı ile uzay araştırmaları gerçekleştirdi. Güneş merkezli evren kuramını benimsemesi onun yargılanmasına sebep oldu. Yazdığı kitaplardan dolayı ömür boyu ev hapsine mahkum edildi. İlerleyen yaşlarında kör olup halen yazmaya devam etti. Hareket kanunları ve mekanik ilkeler üzerinde çalışmalarını yayınlayarak 8 Ocak 1642 yılında hayatını kaybetmiştir.

Ali Kuşçu: Türk matematikçi, gökbilimcidir. Gerçek adı Ali Bin Muhammed olup 1403 yılında dünyaya geldi. 15. yüzyılda yaşayan Ali Kuşçu matematik ve astronomi alanında kendisini geliştirmiştir. Hocalarından eğitim alarak çeşitli astronomi eserleri yayınladı. Uluğ beyin astronomi merakı onun rasathane müdürü olmasını sağlamıştır. 16 Aralık 1474 yılında vefat etmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu