Sorular Cevaplar

Barajlarda Elektrik Nasıl Üretilir

Barajlar sadece temiz su kaynağı olarak değil ayı zamanda elektrik enerjisi üretiminde kullanılmaktadır. Akarsuların üzerine yapılan barajlar sayesinde suyun birikmesi sağlanır. Elektrik üretimi yapılacağı zaman suyun bırakılarak türbinlerin dönmesi sağlanarak büyük miktarda elektrik elde edilir.

Jeneratörlerin elektromanyetik endüksiyon prensibinden faydalanılarak çalışırlar. Bir telin içinden geçen manyetik etkinin alan değişmesi üzerine akım oluşturmasına sebep olur. Dışarıdan aldığı bir güç sayesinde tel çevrilirse elektrik enerjisine dönüşümü sağlanır.

Barajlarda aynı sistem uygulanarak verim alınır. Tellerde olan sarımlar sayesinde su değirmenlerine benzer yapıya sahip olarak türbinlerden akan sular sayesinde elde edilir.

Akan su türbinleri çevirmesi sonucunda türbinlerdeki şaftı döndürür, şarj jeneratör içinde armatürü çevirerek jeneratör ise şehir şebekelerine elektrik sağlamaktadır. Dönüş hızları elektrik akımının voltajını belirlemektedir. Örneğin evimize gelen enerji miktarı 220v, 50Hz frekansa eş değerdir.

Elektrik üretimi hidroelektrik santralleri sayesinde sağlanmaktadır. Doğal kaynaklar kullanarak enerji elde edilir. Çevre dostu olduğu gibi herhangi bir zarar vermemektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu