Sorular Cevaplar

Astronotlar Uzayda Neden Koruyucu Giysi Giyerler

Astronotların uzaya gittikleri zaman giydikleri özel elbiseleri hepsini görmüş olacaksınız. Oldukça geniş bir elbise olduğu gibi vücutlarının birkaç katı kadar büyük olduğu görülür. Elbiseler geniş olduğu gibi üretiminde ısı, sıcaklık, basınç gibi faktörler göz önüne alınarak tasarlanmıştır. Uzay aracı içersinde kıyafetsiz durabilirler ama dışarıya kıyafetsiz çıkılmaz. Kıyafetleri ile birlikte astronotlar büyük tehlikeleri anlatırlar. Uzayda hareket etmelerini sağladıkları gibi oksijen depoları da içersinde bulunur. Kıyafet hakkında kısa bir bilgi daha verelimi 15 kat olduğunu biliyor muydunuz? Müthiş bir tasarım eseri olarak astronotların uzayda rahat etmesi için ellerinden gelenleri yapıyorlar.

Elbise kandaki basıncı korur. Kanımız uzayda demirin sıvı halinde olduğu halde olup, bir araya gelmesi sonucunda damarların patlamasına neden olur. Astronotlar elbiseler sayesinde koruma sağlamıştır.

Astronot elbiselerinin arkasında bulunan roketlerde önemlidir. Uzayda hava ve yer çekimi olmadığından dolayı belirli bir hızla devamlı hareket ederler. Giysilerdeki roketler sayesinde hareketlilikleri devam eder. Basınç uygulayan elbise belirledikleri hedefe doğru gider.

Astronotlar uzayda ihtiyaçlarını karşılamak için neler yapacaklarını size söyleyelim. Astronotların tuvalet ihtiyaçları için özel kase kullandıklarını biliyor muydunuz. Sırt çantasında yiyecek ve içecekleri vardır. Elbiselerinde bulunan özel bir düğme sayesinde içecek ve yiyecek ihtiyaçlarını karşılıyorlar.

astronotlar

2 Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu