Okul

Çevremizdeki Canlı Varlıklar Nelerdir

Karada ve Suda Yaşayan Canlı Varlıklar

Çevremizde yaşayan bir çok canlı türü vardır. Bunlar insanlar dışında hayvanlar, bitkiler ve mikroskobik canlılardır. Canlıların varlığı ekosistemi oluşturarak dünyanın bir denge içersinde yaşamasına devam ediyor. Besin zincirinde bir canlı yok olursa sistemde sorunlar ortaya çıkar.

Doğada Yaşayan Canlılar
Şehir içersinde ve dışında yaşayan canlılar görmekteyiz. Bunlar köpek, kedi, kurt, çakal, böcekler, bitkiler ve mikroskobik canlılardır.

Karada Yaşayan Canlılar
Yeryüzünde karalarda yaşayan canlılardır. Yaşamlarını karalarda devam ettirirler. Bunlara örnek inek, koyun, at, eşek, keçi, sincap, ayı, zürafa, solucan, karınca, köpek, kedi gibi canlılardır.

Suda Yaşayan Canlılar
Denizlerde ve su içersinde yaşayan canlılardır. Yaşamlarını suyun olduğu yerlerde devam ettirirler. Bunlara örnek balık, kaplumbağa, köpek balığı, balina, penguen, timsah, kunduz, kurbağa, ahtapot, mavi balina, midye gibi canlılardır.

Karada ve Suda Yaşayan Canlılar
Doğada çeşitli canlılar vardır yapıları su ve karada yaşamaya uygun olarak yaşamlarını devam ettirirler. Bunlara örnek timsah, kaplumbağa, kutup ayısı, kunduzlar gibi canlılardır.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu