Okul

Sigara ve Alkol Kullanmanın Sağlığa Bütçeye Zararları

Sigara ve Alkol hayatımızda sahip olabileceğimiz en kötü alışkanlıklardan ikisidir. Uzak durmalıyız hem kendimize hem de çevremizdeki insanlara zarar vermek istemiyorsak kendinizi kaptırmayın. Sigara özellikle kanser yapıcı etkisi ile her yıl binlerce kişi hayatını kaybetmiştir. Alkol ise bağımlılık yaptığı gibi kişinin beyin fonksiyonlarını yitirmesine sebep oluyor.

Sigara ve Alkolün Sağlığa Zararları
Akciğerlerimizin yıpranmasına neden olur.
Kan dolaşımını yavaşlattığı gibi kalp krizi riskini arttırır.
Sigara içmeyen kişilerin, sigara içenlerin bulunduğu ortamlarda bulunmasından dolayı pasif içicilik ile onlar kadar zarar görürler.
Alkol bağımlı olanların vücutlarını kontrol altına alarak devamlı istekte bulunur.
Zihinsel olarak düşünme yeteneğimiz sağlıklı olmadığı gibi tepkilerimiz önceki zamanlara göre çok daha farklı olur.
Görme, konuşma, duyma, hissetme, tat alma duyularımızı zaman içersinde zayıfladığını hissederiz.
Karaciğer, beyin ve sinirler zarar görüp işlevlerini yerine getiremez olurlar.

Sigara ve Alkolün Çevremizdekilere Zararları
Sigara ve alkol içen insanlar toplum tarafından dışlanır. Bağımlı olan kişilerin dost anlayışı değiştiği gibi başkalarına karşı düşünceleri olumsuzlaşır. Sigara ve alkol yüzünden her yıl onlarca suç işlendiği gibi kazalara sebep oluyor. Aile içersinde kullanan varsa onlar sevilmezler ve huzursuzluk kendisini gösterir. Mutlu bir aile profili çocukların başarıya ulaşmasını sağlamaktadır.

Bütçeye zararları: Gün boyunca çalışıp kazandığımız parayı bunlara harcamamızdır. Sigaranın fiyatı 10 TL olup alkol gibi içecekler 6 TL den başlayarak devam ediyor. Ev bütçesine zarar verdiği gibi ihtiyaçlarımız hiçbir zaman tamamlanmaz. Çocuklarımızın rızkını zararlı alışkanlıklara vermemeliyiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu