Okul

Asurlular Hakkında Bilgi Kısa

Asurlular tarihte önemli yer edinmiş devletlerden birisi olmuştur M.Ö 3000 ve M.Ö 612 yılları arasında kurulup tekrar yıkılarak kurulup toplam 3 defa gerçekleşmiştir. Harita üzerinde yeri ise Dicle ve Fırat nehirlerinin arasında olmasıdır. Günümüzün İran toprakları üzerinde yönetim sağlamıştır. Asur, Khalah ve Ninova şehirleri dönemin bilinen şehirler olmaktadır.

Arabistan’da uzun yıllar boyunca hüküm sürmüş olup daha verimli topraklar arayışı içersinde girerek Mezopotamya olarak bilinen İran toprakları üzerinde göç etmişlerdir. Buralarda hakimiyeti alarak medeniyetlerin kültür bakımından gelişmesi sağlanarak dağlık kesimlerde topraklar verimsiz olmuştur. Askeri olarak bölge üstünlük sağladığından ekonominin gelişmesi devleti de güçlendirdi.

Kültürlerin gelişmesine ev sahipliği yaptı bölgede yükselen ekonomi ile evler, saraylar, kaleler ve sanat eserleri günümüze kadar ulaşmıştır. Asurluların tarih de son defa yıkılmalarının nedeni ise komşuları ile arasında olan anlaşmazsızlıklar olmuştur.

Asurluların Özellikleri
Başkentleri Ninova
Ticaret ile uğraştıklarından dolayı kültürleri gelişmiştir.
Anadolu’ya ilk yazıyı getire uygarlıktır.
Tarihin ilk sömürge devleti olarak biliniyor.
Anadolu içersinde koloniler kurmuştur.
Mezopotamya’ya hükmedecek kadar gelişmiş bir uygarlıktır.
Parşömen gibi bilgilerle birlikte ilk kütüphaneyi kurmuşlardır.
1400 yıl boyunca hüküm süren uygarlıktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu