Okul

At Avrat Silah Ödünç Verilmez Atasözünün Anlamı

Asla ödünç verilmeyecek ve sahibinin tek olduğu değerlerimiz vardır. Bunlar at, silah ve avrattır. At, başkasına verildiğinde huyu değişir itaat etmez. Kadın ise dinimizde tek bir erkeğe helaldir ve namusudur. Silah ise tehlikeli olduğundan dolayı başkasına ödünç verilmez.

Türklük ve Müslümanlık değerleri bize başkasına verilmemesi gerektiğini öğütlüyor. Sahip olduğumuz üç şey namusumuz ve her şeyimizdir. Elimizden gittiği zaman sonu hayra yorulmaz. Eski atasözü olduğundan dolayı at vurgu yapılmıştır. Ancak günümüzde at yerine ulaşım araçları, ev ve bark olarak yorumlanabilir. Yiğit insanın uğruna ölümü dahi göze alabilecekleri toplumun ahlak ve huzuru için şart olan kurallardır. Türkün asla vazgeçmeyeceği bu değerler uğruna canı pahasına mücadele eder. Vatan dendiği zaman asla namus bilir, gelecek bilir, yaşam bilir. Vatan toprağı uğruna kayıtsız şartsız canını verecek durumdadır.

Günümüzde sahip olduğumuz bu değerler ne pahasına olursa olsun korunmalı sahip çıkılmalıdır. Türklerin en kutsal üç değerinin başında gelmektedir. Bir Türkten asla istenmemesi gerekir, sahip olduğu değerlere ters olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu