Okul

Bozacının Şahidi Şıracı Atasözünün Anlamı

Atasözleri, kim tarafından söylendiği bilinmeyen anonim olup geçmişten günümüze ulaşan özlü sözlerdir. Atalarımızın söylediği “bozanın şahidi şıracı” sözünde insanların karakteri ve kişiliği tarif edilmektedir.

İnsanlar karakter ve yapı bakımından birbirine benzeyen kişileri korur savunmaya geçerler. Kendilerine benzettikleri kişileri destekler yardımcı olur yol yordam öğretirler. Başkalarına karşı zor durumda kalmamaları için destekler yardım gösterirler.

Hayatın her alanında karşılaşılan durumlardan biridir. Zengin birinin kendisine benzettiği zengin birini savunması destek çıkması gibidir. Kötü davranışlarda bulunan kişinin kendisini gördüğü kötü birisini korumasıdır. Hırsızın hırsızlık yapan insana sahip çıkması gibidir. Dolandırıcı bilinin etrafında kendisine benzeyen tipler vardır, arkadaşlıklarını dostluklarını kendisi gibi seçer. Şahit aranırken olaya ondan farksız birinin şahitlik yapması pekte kabul edilmez. Yaramazlık yapan çocukları düşünelim kendisi gibi yaramaz olan birinin onu masum görerek savunmak istemesidir. Aslında kendisinin yalnız kalmasını istemediği gibi karşısındakini suçsuz görme durumudur. Toplum içinde bozacının şahidi şıracı sözü sık sık duyulabilir. Biri yaptığında diğerinin ne olduğu bilindiği halde savunmaya geçmesidir. İkisinin de sözüne güven olmayan durum olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu