Okul

Atatürk Hayatı Kısa Özeti

Mustafa Kemal, 1818 yılında Selanik’te dünyaya geldi. Annesi Zübeyde Hanım, babası Ali Rıza Bey’dir. Çocukluğunda farklılıkları arkadaşlığından ayrılmasını sağlamıştır. Okul hayatı Mahalle Mektebi ile başlayarak Selanik Mülkiye Rüştiyesi, Selanik Askeri Rüştiyesi, Selanik Askeri İdadisi, Harp Okulu ve Harp Akademisi’nde son bulmuştur. Askeri Rüştiyesinde eğitim alırken matematik öğretmeni tarafından Mustafa ismine ilaveten Kemal ismi verilmiştir.

I. Dünya Savaşına giren Osmanlı Devleti yenilgi alması Mondros Ateşkes Antlaşması imzalamasına neden oldu. Ağır şartlar altında zorluklardan kurtulmak için kabul etmiştir. Vatan topraklarının işgalinin başlaması ile Atatürk ulusumuzun kurtulması için 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak milli mücadeleyi başlattı. Türk milletinin azmi ile vatan topraklarını korumak için kongreler düzenlemiştir.

Mustafa Kemal Atatürk, 23 Nisan 1920’de TBMM açılması, hükümet başkanlığı görevine getirilmesi ile ülkenin başına geçmiştir. Sakarya savaşı kazanılması ile Cumhuriyet işgalden kurtulmuştur. Atatürk’e gazilik, mareşallik ve başöğretmenlik unvanı verildi. 29 Ekim 1923 de Cumhuriyet ilan edilmesi ile Cumhurbaşkanı seçilerek ülkemizi yönetmiştir. Soyadı kanunu ile beraber Atatürk soyadını almıştır. İnkılaplar ve ilkeleri sayesinde modern ülke haline gelmesini sağlamıştır. 10 Kasım 1938 yılında yakalandığı hastalıktan dolayı Dolmabahçe Sarayı’nda vefat etmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu