Okul

Hoşgörü İle İlgili Yazı

İnsanlar sosyal canlılar olduğundan hayatını başkaları ile paylaşırlar. Gün içinde bir çok insanla muhatap olmak zorunda kalırız. İletişim halinde olmamızdan dolayı çeşitli sorunlarla karşılaşmak zorunda da olabiliriz. Tartışalı ve sorunlu bir konuşma sırasında iki tarafında hoşgörülü davranarak kendisini göstermelidir. Bizi biz yapan ve karşımızdakinin hatalarını görmezlikten gelerek ona karşı affedici davranıştır. İnsan ilişkilerinde hoşgörülü davranmak önemlidir.

Yaşadığımız hayatın bize neler getireceğini bilemeyiz. Güzellik getirdiği gibi kötülükte getirmesi kaçınılmaz olur. Kendimizi bazı konularda tutarak ılımlı yaklaşmamız gerektiğini bilmemiz gerekir. İçinde bulunduğumuz durum bizi bazı hatalar yapmaya itebilir. Hatalarımızı bilmeli, başkalarını yargılamadan önce hoşgörülü yaklaşmamız gerektiğini bilmemizde gerekebilir. İnsanlara yaklaşırken sevgi, saygı ve hoşgörü çerçevesi içinde yaklaşmalıyız.

Hayatın zor olması bizi tahammülsüzlüğe doğru itebilir. Mutlu olmak aslında bizim elimizdedir. Kendimize karşı saygı duymalı, insanlara karşı güler yüzlü olarak davranışlarımızı esirgememeliyiz. Hayat karmaşık ve sorunlar içerisinde olabilir ama hoşgörü erdemlik davranışıdır. Zaman zaman kendimizi başkalarının yerine koyarak onları almamız gerekebilir. Empati yapmak insanlar arasındaki anlaşmazlıkları çözerek sorunların açığa kavuşmasını sağlar. İnsanlığımıza insanlık katan değerlerden birisi olduğu unutulmamalıdır. Önemi olan davranışları kendimize göre şekillendirmemizdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu