Okul

Atatürk İle İlgili Röportaj

Atatürk, ülkemize hayatı boyunca hizmet etmiş devlet ve asker adamıdır. Türk milletine bağımsızlık kazandırmış, yaptığı inkılap ve yenilikler sayesinde çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşması sağlamıştır. Ülkemize verdiği hizmetler adına Mustafa Kemal Atatürk ile röportaj yapacağız.

Askeri okulu neden seçtiniz?
Küçük yaşta okula başlamam ile birlikte okuldan kovuldum. Bunun üzerine asker olup vatanıma hizmet etmek istedim. Subaylık bana eğitim sağladığı gibi ülkeme hizmet edebileceğim bir alan olmaktaydı. Ülkeme en güzel şekilde subay olarak hizmet edeceğimi düşünerek görev aldığım sürece ülkem refah bir ortamda olacağını düşündüm.

Öğrencilik hayatınız nasıldı?
Öğrenci olduğum dönemlerde yeterince imkanımız yoktu. Öğretmenlerimiz Subaylardan oluşarak bizlere ders verirlerdi. Çalışarak öğretmenlerimin bana verdiği bilgileri en güzel şekilde öğrenmem gerektiğini düşündüm. İyi bir asker olmam vatanıma milletime hizmet edebileceğim anlamına geldiğini biliyordum.

Kurtuluş savaşında güvendiğiniz unsurlar nelerdir?
Barışın devamlılığını sağlamak için her an savaşa hazır olmamız gerektiğini biliyordum. Ben kurtuluş savaşını başlattım ama Türk milletinin azmi ve inancı doğrultusunda kazandık. Onların inancı olmasaydı bugünkü başarımızı sağlayarak Türkiye Cumhuriyetini kuramazdık.

Yönetim biçimi olarak neden Cumhuriyeti seçtiniz?
Bir önceki sorunuzda da cevap verdiğim gibi Türk milletinin azmi ve inancı doğrultusunda ülkemizi kurduk. Ulusun asıl yöneticileri olan Türk milleti olması gerektiğinden Cumhuriyet onlar için en ideal yönetim biçimi olmaktadır. Vatana millete hizmet eden kişileri kendi özgür iradeleri doğrultusunda seçerek kendilerini çağdaş medeniyetler seviyesine taşıyacaklarını bildiğimden.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu