Okul

Gelenek ve Görenekler Nesilden Nesile Nasıl Aktarılır

Kültürümüzün önemli unsurlarından olan gelenek ve görenekler nesilden nesle aktarılarak günümüze kadar ulaştırılmıştır. Nereden geldiklerini ve tarihlerini en güzel şekilde kültürlerinde yaşatabilirler. İnsanlar gelenek ve görenekleri bir sonraki nesillere aktarırken onları içlerinde yaşatırlar. Aile, çevre ve eğitim hayatlarında geleneklerimizin yer alması onları öğrenerek benimsemesini sağlamaktadır.

Bir milletin vatandaşları duygu ve düşünceleri ortak olması sonucunda kültürlerini birbirlerine aktarıyorlar. Dünden bugüne binlerce yıllık kültürlerin günümüze ulaşmasının da etkisi varır. Yaşadığı coğrafyanın ve gelenekleri onların hayatlarındaki önemli değeridir. Milletin yaşaması ve devamlılığını sağlamak adına folklor, müzik, edebiyat, dünya görüşü, değerler, coğrafyası ve tarihi etkili olarak kendisini göstermektedir.

Kültür denildiği zaman aklımıza sosyal olarak yaşamları gelecektir. İnsanların hal ve hareketlerini etkileyerek davranış biçimlerini değiştirir. Sosyalleşme yapılırken insanların o kültürün içinde yaşadıklarını görerek bir bütün olurlar. Aileden başlayan ve sosyal çevrenin etkisi doğrultusunda yaşamlarda etkiler. Kültürleri yaşatmak için yapılan eserler sayesinde bir sonraki nesillere kalarak kendi gelenek ve göreneklerini korumuş olurlar. İnsanların yemek yemesinden, oturup kalkması birlikte olmaları ile aktarılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu