Okul

Atatürk İnkılapları Sonrası Günlük Yaşamda Ne Gibi Değişiklikler Olmuştur

Milli mücadele yıllarının son bulmasıyla birlikte savaşlardan uzak ülkenin sorunlarıyla ilgilenilmeye başlanmıştır. Cumhuriyetin ilanından sonra inkılaplar ve yenilikler yapılmıştır. Beraberinde günlük hayatta bir çok değişim sağlamıştır. Osmanlı döneminde kabul edilen giyim kuşam kuralları ortadan kalkmıştır. Fes yerine şapka kanunu getirilmiştir.

Cumhuriyetin ilk yıllarında Osmanlı döneminde erkeklerin giyim kuşamları belli başlı kurallar çerçevesinde uygulanmaktaydı. Yapılan inkılaplar insanlara kılık kıyafet alanında serbestlik sağlamıştır. Modaya uyum sağlama daha modern yaşam imkanı getirmiştir. Kadınların giydiği çarşaf adındaki elbise yerine Avrupalı insanların giydiği modern elbiseler yerini almıştır. İnsanlar daha özgür olarak giyim kuşamına dikkat etmeye başlamıştır. Dinin kuralları ile yönetilmek yerine modernleşmeye gidilmiştir. İnsanlar kıyafetlerinde baştan sonra değişiklikler yapmıştır.

Eğitim alanında tekke ve zaviyeler kapatılmıştır. Günümüzün modern eğitim sistemine geçiş yapılmıştır. Eğitim alanında tek cinsiyetçilik ortadan kaldırılarak kızlarında eğitim alması sağlandı.

Soyadı kanunun getirilmesi ile insanların nüfusu kimliği belli olmuş. Baba adı ile değil soyadı ile belirlenmişlerdir. Nüfus dairelerindeki karışıklıkların bu sayede önüne geçilmiştir.

Günlük hayatımızda zaman ve ölçü birimlerinde yenilikler getirilmiştir. Avrupa ve dünyanın kabul ettiği saat sistemine geçiş yapılmıştır.

Harf kanunu ile birlikte sokaklardaki tabelalarda değişikliğe gidilerek daha anlaşılır hale getirilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu