Okul

Konukseverlik Geleneğinin Günümüzdeki Durumu İle İlgili Kompozisyon

Türk milleti tarihi boyunca daima konukseverliğe önem veren millettir. Ülkemize gelen turistleri dahi en iyi şekilde ağırlarız. Yardıma ihtiyacı olan insanlara yardım elini uzatırız. Birinin kapısını çaldığımızda tanrı misafiri olarak ağırlanırız. Türk konukseverliği tüm dünyaya örnek olan davranışların başında gelmekte.

Eskiden misafirler haber vermeden çat kapı gelirlerdi. Her zaman misafir ağırlamaya hazırlıklı olarak beklerdik. Misafir olacağımız zaman kapılarını çalarak içeri girerdik. Misafirlik ziyafet değil dostluk arkadaşlıklarla bağlar kurmaktır. Amacımız sohbet etmek, paylaşmak, bağlarımızı kuvvetlendirmektir. Misafirliklerde asla hayır cevabı olmaz. Daima evimize misafir kabul ederek en iyi şekilde ağırlamamız gerekir. Cömert davranarak en iyi köşeye oturturuz. Elimizde ne var ne yok hepsini onlara sunarız. Her geçen gün misafirperverlikte çıtamızı yükselterek konuksever bir millet olduğumuzu gösteririz. Dertlerine sıkıntılarına çözüm arayışı içinde olarak yardımcı oluruz. Çaylar, kahveler, kekler, meyveler, kurabiyelerle misafirleri ağırlarız.

Misafirlerin dinimizde de önemli yeri vardır. Tanrı misafiri geldiğinde geri çevirmek olmaz. Peygamber Efendimiz gelen misafir 10 nimet ile gelir 1’ini yer diğerini misafirlikte bırakır demiştir. Konuksever millet olarak dünya uluslarına örnek olmuş milletiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu