Okul

Atatürk Neden Nutuğu Yazmıştır

Atatürk’ün nutuk’ta belirttiği kısımlar 19 Mayıs Samsun’a çıkışı ve 15 Ekim 1927 yılları arasında geçen dönemleri ele almıştır. Nutuk o dönemlere ait en önemli belge sıfatını taşımaktadır. Dürüst şekilde halkın ve dünyanın bilgisine sunulmuş eşsiz eserlerden birisidir. Gelecek nesillerin milli mücadele dönemlerine ve Türk ulusunun hangi şartlar altında tekrardan küllerinden doğduğunun kanıtı olmaktadır.

Türk tarihini en güzel detaylı şekilde anlatan kitaplardan olmuştur. Osmanlı İmparatorluğun yıkılarak yerine halkın idaresinde olan yönetim biçimi Cumhuriyet olan ülkenin kuruluşuna yer verilmiştir. Cumhuriyet döneminde yaşana zorluklar, sıkıntıların ortadan kaldırılması adına yapılmış önemli çalışmalardan olmaktadır. Cumhuriyetin kurulması, Türk ulusunun ayakları üzerinde durarak bağımsızlığını kazanması anlatır.

Atatürk, Türk milletinin Cumhuriyeti kurmak için verdiği mücadeleler, fedakarlıkları anlatmak amaçlı yazmıştır. Yaşanılan zorlukların en ufak ayrıntısına kadar yer vererek atalarımızın mücadelelerine değinmiştir. Nutuk’ta bahsedilen konular Türk tarihini aydınlatan değerlere sahiptir. Türk milleti öğrenir, gelişir ve gelişmelerini sürdürmeleri için gerekli görülmektedir. Tarihin akışını değiştirecek olan kararlar, Türk milletinin azmi, siyasi ve idari şartların hangi yönlerde kararlar alındığını anlatır. Türk ulusunun muasır medeniyetler seviyesine ulaşması adına yapılan çalışmaları içinde barındırmaktadır. Türk ordusunun ölüm korkusu olmadan verdikleri mücadeleler, çöküntülere yönelik gösterdikleri kahramanlıklara yer vermiştir. Türk halkının gerek Milli kuva-yı millet olarak hareket edip vatan topraklarını işgalcilerden kurtardıklarını anlatan yazıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu