Okul

Hava Kirliliği Nedir

Hava, dünyanın etrafını saran gaz tabakasıdır. Yeryüzü ve atmosfer arasındaki tabakada bulunan gaza denir. Canlıların yaşamlarını devam ettirebilmeleri için gerekli bileşik olmaktadır. Bitkiler, hayvanlar, insanlar gibi bütün canlılar havaya gerek duyarlar. Doğal olmayan, çevremizde evlerden, bacalardan, araçlar gibi çeşitli yerlerden çıkman dumanlar, zararlı gazların havaya karışması sonucunda hava kirliliği oluşur. Hava kirliliği oluşması yeryüzünde yaşayan tüm canlıların hayatını tehlikeye sokar.

Kısaca hava kirliliği canlıların yaşamını olumsuz şekilde etkileyen maddi ve manevi olarak zarar yaratan maddelerin havaya karışmasına denir.

Hava kirliliğine bir çok sebep neden olabilir. Günümüzde kirlilik fabrikalar, motorlu taşıtlar, ormanların yok edilmesi, yangınlar, çöplerin arıtılmaması neden olmaktadır. Üretim ve tüketim alanlarında hava kirliliği büyük oranda etkilenmektedir.

Hava kirliliğinin nedenleri
Sanayi tesislerinde yeteri kadar filtreleme önlemlerinin alınmaması. Bacalarda filtreleme ve arıtma tesislerinin olmaması bunların doğaya ve gelişi güzel havaya bırakılmasına neden olmaktadır.

Toplu taşıma araçlarının her geçen gün artarak egzozlarından çıkan dumanlar. İnsanların özel araçları yerine toplu taşıma araçlarını tercih etmemeleri.

İnsanların bilinçsiz şekilde ateş yakmalarından kaynaklanan maddelerin havaya karışma durumu.

Hava kirliliğine karşı alınabilecek önlemler
Sanayi tesislerinde filtreleme ve arıtma sistemlerinin kurulması.
Kömür yerine doğalgazın yaygınlaştırılması.
Yeni yerleşim yerlerinde merkezi sistem kullanılarak havaya bırakılan gaz oranının düşürülmesi sağlanmalı.
Toplu taşıma araçları tercih edilmeli.
Yeşil alanlar gasp edilmemeli.
Ormanların zarar görmesi önlenmeli, koruma altına alınarak yangınlara karşı tedbirler arttırılmalıdır.
Duyarlı ve bilinçli insan olmalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu