Okul

Atatürk Olmasaydı Ne Olurdu

Atatürk’ün olmadığı bir Türkiye, bir Cumhuriyet düşünülmez olurdu. Bize özgürlüğümüzü ve bağımsızlığımızı ulu önerimiz Mustafa Kemal Atatürk tarafından sağlanmıştır.

Mustafa Kemal çocukluk yıllarında Osmanlı devletine bağlı sınırlar içinde yaşamlarını sürdürüyordu. Ülke yönetimi saltanatlık olduğu gibi babadan oğla geçerdi. Halkın hakları olmadığı gibi insanlar yönetim ile ilgili konuşamaz olmuşlardı. Adil bir sistem Osmanlı topraklarında olmamıştır. Zengin ve fakirin yeri ayrı görülerek kararlar alınırdı. İnsanlar birbirlerine haklardan söz edemez ve devletin başındaki kişinin buyruklarına göre yönetilirdi. Osmanlı işgal altına girdiğinde dış ülkeler sömürge altına almak istemişlerdi. Vatan topraklarımız parçalamasına sebep olurdu. Namusumuza sahip çıkamazdık ve her an ölüm tehlikesi ile birlikte yaşardık. Avrupalı devletlerin himayesinde silahların altında yaşamış olurduk. Demokrasi ve Cumhuriyet ile asla tanışamazdık. Kadınlar ikinci sınıf insan olarak görülürdü. Zenginler tarafından yönetilen bir ülkede yaşamış olup bir çoğumuz iş bulamayarak fakirlik içinde yaşardık. Güzel Türkçemize kavuşamadığımız gibi dilimiz Osmanlıca olurdu. Gelişmemiz çok daha yavaş olduğu gibi çağdaş medeniyet seviyesine ulaşmak hayal olurdu.

Atatürk olmasaydı bugünkü Türkiye’de olmadığı gibi özgürlüğümüz, bağımsızlığımız, eğitim hayatımız, tarihimiz gibi bir çok şey olmazdı. Atatürk’ümüze sonsuz minnet ve saygı ile anıyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu