Okul

Marmara Bölgesinin Sanayisi Hakkında Bilgi

Marmara Bölgesi sanayi bakımından ülkemizin en gelişmiş bölgesidir. Konum gereğince denize kıyı olması limanların kullanımı, su ihtiyacını karşılayacak denizlerin olması sayesinde organize sanayilerin kurulmasına uygun alana sahiptir. Sanayinin en çok gelişmiş bölge olması ekonomik olarak önem taşımaktadır. Sanayisinin merkezi Gebze, Pendik ilçelerinde bulunan organize sanayiler sayesinde sağlamaktadır.

Bölgede sanayinin gelişmesinde etkili olan faktörler;
Hammadde teminin kolay olması,
Ulaşım kolaylığı,
İç pazarın bulunması,
Tüketici nüfusunun çok olması,
Pazarlama alanlarının kolaylığı.

Limanların sanayinin gelişmesinde önemli etkisi bulunmaktadır. Hammadde sağlanmasının yanı sıra ticaretin önemli kısmı deniz taşımacılığı ile yapılmaktadır.

Ülkemizde üretilen enerjinin 1/3’ü Marmara bölgemizde tüketilmektedir. Nüfusu ve sanayi bölgesinden dolayı oldukça çok enerjiye ihtiyaç duyar. Enerjinin bir günlük durması sonucunda yüz milyonlarca dolarlık kayba sebep oluyor. Ulaşım ağı sayesinde Anadolu yakasından Avrupa’daki bir çok ülkeyle ticaret yapılmasına olanak sağlıyor.

Ülkemizin gelişimi doğrultusunda en çok vergi toplanan bölgemiz olmaktadır. Verilen hizmetler doğrultusunda en çok harcama yapılan bölgemizdir. Çalışan sayısı milyonlarca kişilerle ifade ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu