Okul

Atatürk Ülkemizde Sosyal Bilgilerin Geliştirilmesi İçin Neler Yapmıştır

Sosyal bilimlerle tarih, coğrafya, sanat, kültür sosyal alanlarını kapsar. Atatürk Cumhuriyeti kurduktan sonra yenilikler yaparak sosyal bilgilerin geliştirilmesine değer verdi. Hayata bakışımızı değiştirdiği gibi Cumhuriyetimizi daha yakından iyi şekilde tanıyacaktık. Çağdaş uygarlık seviyelerine gelmesini istemiştir. Bilim ile gidilecek yol hepsini aydınlatarak sosyal bilgilerin dünyamızda gelişmesini sağlayacaktı.

Atatürk tarihimize önem vermiştir. Geliştirilmesi ve araştırılması için verdiği direktifler doğrultusunda Türk Tarih Kurumu’nu kurarak incelenmesini istedi. Tarih insanların geleceğini şekillendirir. Atatürk sosyal alanda gelişmesini için dilinde önemli olduğunu bilerek Türk Dil Kurumu’nun kurulması istemiştir. Atatürk dilimiz ile ilgili yaptığı yenilikler çeşitli alanlarda yeniliklerin gelemsini de sağladı.

Cumhuriyet döneminde Ankara’da Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesini kurdu.

Halk evleri açarak insanların sosyal bilimde çalışmalar yapmasını sağladı.

Tarihin unutulmaması ve tekrarlanmaması için 1931 yılında Türk Tarih Kurumunu kurdu.

Türkçenin gelişmesi için 1932 yılında Türk Dil Kurumunu kurdu.

Atatürk Tarihe ve Türk diline önem veren devlet adamı olmuştur. Geliştirilmesi ve tarihin en güzel şekilde araştırılarak Türk milletine gerçeklerin sunulmasını istemiştir. Türk tarihinde yaşanan olaylar tekrarlanmaması için herkesin ders çıkarması gerekmektedir. Yaptığı çalışmalar sayesinde bugün Türk kültürü önemli yerlere yükselmesi sağlandı. Atatürk’e yaptıkları için minnettarlığımızı onun izinden giderek göstermeliyiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu