Okul

Ülkemizde Engellilerin Yaşadığı Sorunlar ve Çözüm Önerileri

Türkiye’de engelli olarak yaşamak ölmekten beter olduğunu biliyoruz. Başlangıçta herkese yardım esirgenmeyecek sözler söylense dahi kendi engelimiz değil sosyal engeller yüzünden hayatta ölmüş oluyoruz. Aileler engellilere bakmak için haylice zorlanıyor. Avrupa birliğine girmek için şartlar olmasaydı eğer bugün engelliler tamamen unutulmuş olabilirdi. Onlar bir kere engellenmişler ama alıştılar bizler birer engelli adayı olduğumuzu sakın unutmayın.

Engellilerin karşılaştığı sorunlar en çok ailesini ve kendisini etkiliyor. Vatandaşlarımızın karşılaştığı sorunları aşmaları için elimizden gelenlerin en iyisini yapmamız gerekmektedir. Onların sorunları bir gün bizim sorunlarımızda olabilir. Kendimize engelli dünyası yaratarak hayatı kolaylaştırıp onların değerliliğini gösterelim. Kamu genelinde sorunları eğitim, sağlık, barınma, emniyet oluyor. Zamanla bunlar sosyal engellerde eklenerek çözümlenmesi zorlaşıyor. Engelliler için üst veya alt geçitler olmadığı gibi kişiler sıkıntı yaşıyor.

Engelliler için pratik çözümler bularak bunların aşılması gereklidir. Bakanlıklar yapacağı değişiklikler sayesinde alacakları hizmetlerin ücretsiz olmalarını sağlayabilirler. Üst ve alt geçit planları değişerek yapılandırılması gereklidir. Kaldırımlarda engelliler için iniş çıkış noktaları olmalı. Sağlık hizmetlerinden yeterince faydalanamayıp onların engeline birde biz engel koymayalım. Eşitlik herkesin hakkı olup onlar daha çok ilgiye ihtiyacı vardır. Onlara sadaka değilde iş alanları yaratarak ellerinden geldiğince çalışabilirler. Hiç biri çalışmadan para istemez gururlarını incitmezler. Engelli olmak sorunları beraberinde getiriyor Avrupa ülkelerinde verilen değer sosyal insanlara göre çok daha fazladır. Duyarlı bir toplum olunmalı onların varlığını bilmeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu