Okul

Atatürk’e Gazi Ünvanı ve Mareşal Rütbesi Hangi Savaş Sonunda Verildi

TBMM kurulması ile birlikte Anadolu’da Milli Mücadele hareketi başarılı olup örgütlenme başlanmıştır. Düzenli orduya geçilmiş Batı Cephesinde İsmet Paşa komutasında askerler ile birlikte İnönü savaşları kazanılmıştır. Sakarya savaşında “hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır.” Diyerek Türk askerlerinin kahramanlığı ile birlikte savaş kazanılarak dünya ülkeleri tarafından büyük başarı olduğu ifade edilmiştir.

Atatürk’ün katıldığı ve yönettiği savaşlar her zaman takdir edilerek ödüllendirilmiştir. Sakarya Meydan Muharebesine komutanlık eden Atatürk Türklerin adını tarihe yazacak bir savaş kazanarak Yunan ordusunu büyük bir bozguna uğratarak bir daha ülkemize adım atmaya cesaret edemez hale getirmiştir. Sakarya savaşından sonra Türk milleti güven ve cesaret konusunda yönetime inanmışlardır.

Cumhuriyet’in kurulmasından sonra 19 Eylül 1921 tarihinde yapılan toplantıda Sakarya Muhaberesi’nde gösterdiği başarı ile birlikte Atatürk Gazi ve Mareşal unvanlarına layık görülerek mecliste tüm milletvekilleri tarafından alkışlanmıştır.

mareşal atatürk
mareşal atatürk

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu