Okul

Atatürk’e Göre Dış Politika Nasıl Olmalıdır

Atatürk, dış politikaya ciddi bir önem vererek çalışmalarını özenle yürütmüştür. Osmanlı Devleti’nin yürüttüğü dış politikanın oldukça yanlış olduğunu görerek dünya üzerinde sorunlar yaşanacağını düşünmüştür. Türkiye Cumhuriyeti’nin de aynı sorunlarla karşı karşıya kalmaması için hayatı boyunca çaba göstermiştir. Türk halkının her zaman ülkeyi yüceltmesi adına erdemli ve akılcı kararlar almıştır. Atatürk’ün dış politikadaki izlenimleri günümüzde de devam ettirilerek Türk ulusunun üst seviyelere taşınması gerekli olduğudur.

Atatürk kendi döneminde tüm devletlere hoşgörülü yaklaşım göstermiştir. Türkiye Cumhuriyeti’nin başarılara ulaşmasına vesile olmuştur. Dış politikasında temkinli ve barışçıl yaklaşımlar başarıya giden yolda en büyük yardımcısı olmuştur. Sovyetler Birliği’nin bugün dost edindiği çeşitli ülkeler olduğu gibidir. Sovyetler Birliği’nin dost olacağını ancak gelecekte Osmanlı veya Avusturya-Macaristan gibi parçalanma ihtimalinin olduğudur.

Türk devletleri arasında edebi dostluğun simgesi haline gelen dil, inanç, kültür birliği adı altında hareket edilmesidir. Türk halkları birleşmeye davet edilerek diğer Türk halkları ile birleşerek adım atması gerektiğidir. Bizzat halkların öncülüğünde alınacak kararların haylice önemli olduğudur.

Atatürk hem iç hem de dış politikanın barışçıl yönde olmasını istemiştir. Tarihte söylediği sözlerden biri “yurtta sulh cihanda sulh” olmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu